November 17,18,19,24,25,26 − 8 p.m.
November 19,26 − 2 p.m
November 20 − 4 p.m.
All performances at Victoria Hall, Cobourg
Bob Wallace | Joel Varty |
Phil Davis | Stacy Main |
Betty Haynes | Marlena Sculthorpe |
Judy Haynes | Samantha Clark |
General Henry Waverly | Bill Hubbs |
Martha Watson | Angela Main |
Susan Waverly | Fiona Milner |
Understudy Susan, Ensemble | Jenna LeFrancois |
Ralph Sheldrake | Robb Howells |
Rita/Dance Ensemble | Stephanie Koomen |
Rhoda/Dance Ensemble | Heather Town |
Ezekiel Foster | Marc Mireault |
Mike/Dance Captain/Dance Ensemble | Ewan Mireault |
Snoring Man/Scooter/Jimmy | Liam Cragg |
Tessie/Mrs. Snoring Man/Ensemble | Diana Wilkins |
Sheldrakes's Secretary/Ensemble | Mary Ann Gingrich |
Dance ensemble/Chorus kid | Gemma Varty |
Dance ensemble/Chorus kid/Cigarette Girl | Emma Sandziuk |
Dance ensemble/Chorus kid | Zoey Scott |
Dance ensemble/Chorus kid | Eden Morris |
Dance Ensemble/Conductor/Chorus kid | Justin McKague |
Seamstress/Ensemble | Pat Crimmins |
Gloria/Ensemble | Gloria Rands |
Applause Guy/Train Waiter/Ensemble | Brady Wills |
Young Adult Ensemble/Inn Guest/Dance Ensemble | Harry Varty |
Young Adult Ensemble/Inn Guest/Dance Ensemble | Max Battersby |
Young Adult Ensemble/Inn Guest | Aidhana Howells |
Ensemble | Gwen Coleman |
Ensemble | Rileigh Stapleton |
Members of the 151st | |
Jamie Milner | |
Noel Milner | |
Paul Arthurs | |
Mike Laven | |
Claude Hardenne | |
Peter Sandziuk | |
Brian Porter | |
Jeff Pudwell |
Sonya Guingona | Keyboard |
Emma Lander | Violin |
Sandy Howlett | Flute |
Rachel Barton | Clarinet |
Eric Tessier | Saxophone |
Neil Hunter | Trumpet |
Andrew Jourard | Trumpet |
Roy Feuerherdt | Trumpet |
Barrie Brumwell | Horn |
Nish Gayle | Trombone |
Julian Warme | Trombone |
Bob Howlett | Drums |
David King | Bass |
Producer | Florence Fletcher |
Creative Team | J.P. Baldwin & Liz Clark |
Music/Vocal Director | Angela Main |
Orchestra Director | Jill Baker |
Rehearsal Pianist | Sonya Guingona |
Stage Manager | Alan Fletcher |
Assistant Stage Manager | Scott Berry |
Light and Sound Design | Bob Clark |
Costume Design | Liz Clark, Laurie Sandziuk |
Projection Design | Marc Mireault |
Assistant to the Costume Designers | Lannette Donnelly |
Props | Tracy Berry |
Set Construction | Alan Fletcher, Scott Berry, Reg Sharpe, Steven Koomen, Peter Sandziuk |
Set Decoration/Painting | Judy Campney, Marc Mireault, Tracy Berry, Linda Hunter, Liz Clark |
Sound Technician | Bob Clark |
Dance Captain | Samantha Clark |
Projection Technician | Jim Upper |
Spot Operators | Katelyn Ostroskie, Travis Kozlowski |
Booth Crew | Florence Fletcher |
Marketing | Joel Varty, Liz Clark, Marlena Sculthorpe, Lannette Donnelly |
Crew | Lannette Donnelly, Peter Sandziuk, Reg Sharpe, Steve Koomen, Heather Varner, Sean O’Grady |
Front of House Captains | Ken Hurford, Janice Sharpe |
Ushers | Joanie Blakely-Nauffts, Arlene Howells, Susanne Pacey, Mary Baldwin, Glen Wilson, Jim Baldwin, Joy Robinson, Lisa O’Grady, Sean O’Grady |
Seamstresses | Laurie Sandziuk, Lise Johnson, Linda Hunter, Florence Fletcher, Samantha Varty |
Dressers | Laurie Sandziuk, Lise Johnson, Tracy Berry, Linda Hunter, Megan Luke, Ruth Anne Singleton, Nancy Oliver, Liz Clark, Lannette Donnelly, Susan Goody, Maria Otero Romero, Heather Town, Nancy Kerr, Lisa O’Grady |
Programme | Marc Mireault |